درباره کشور استرالیا

استرالیا از هر لحاظ کشوری است منحصر بفرد، چه از لحاظ مردمی، تاریخی، فرهنگی، هنری، طبیعی، زیست محیطی، سیاسی و اقتصادی.

در نگاه اولیه و بطور خلاصه، استرالیا جزیی از کشورهای مشترک المنافع با حدود ۲۳ میلیون جمعیت که ۲۸ درصد از این جمعیت در خارج از این مرز وبوم زاده شده اند، وجمعیت بومی آن ۲.۵ درصد از این کل جمعیت را تشکیل میدهند.

پایتخت آن شهر کانبرا و بزرگترین شهرهای آن سیدنی و ملبورن میباشند. زبان رسمی آن انگلیسی و در حدود ۳۰۰ زبان دیگر در آن شناخته شده اند. پول رایج دلار استرالیا که معادل ۱۰۰ سنت استرالیایی است. تولید ناخالص داخلی آن حدودا ۶۷ هزار دلار (۲۰۱۳)، امید به زندگی در زنان ۸۴ سال و در مردان ۸۰ سال است. با حدود ۱۲ میلیون نفر نیروی کار، نرخ تورم ۳ درصدی، ارزش صادرات حدود ۳۱۸ بیلیون دلار استرالیا (۲۰۱۳) که عمدتا شامل سنگ معدن و کنسانتره آهن، زغال سنگ، گاز طبیعی، آموزش برای سرویس های مسافرتی و طلا، و واردات آن عمدتا شامل: خدمات مسافرتی تفریحی، نفت خام، اتومبیل های شخصی، سوخت های حاصل از نفت و سرویسهای حمل و نقل میباشند. بزرگترین شرکای تجاری استرالیا شامل: چین، ژاپن، ایالات متحده، کره جنوبی و سنگاپور هستند. روز ملی آن ۲۶ ژانویه است و یکی از پر طرفدارترین کشورهای جذب دانشجوی خارجی است.

از لحاظ تاریخی مردم بومی این کشور در حدود ۶۰ هزار سال قدمت دارند. در ۱۷۸۸ انگلستان اولین کلونی خود را در ایالات نیو سوس ولز، جزیره تازمانیا و وسترن استرالیا بنیان نهاد. ایلات کویینز لند و ویکتوریا در دهه ۱۸۵۰ در زمان کشف طلا بنیان گذاشته شد. در ۱۹۰۱ همه شش ایالات بصورت متحد دولت فدرال مشترک المنافع استرالیا را تشکیل دادند.

در جنگ جهانی اول ۴۰۰ هزار استرالیایی داوطلبانه به جنگ رفتند که حدود ۹ هزار تفر جان خود را از دست دادند. در جنگ جهانی دوم استرالیا در تمام جبهه های اروپا، آفریقای شمالی و خاورمیانه در کنار ارتش آمریکا ودر اقیانوسیه بر علیه ژاپن جنگید. در۱۹۴۵ استرالیا رسما به عضویت سازمان ملل متحد درآمد و در ۱۹۷۵ با امضاء قرار داد تجاری با ژاپن روابط تجاری خود را با آسیا گسترش داد.

بیشترین تمرکز اقتصادی استرالیا در ۵۰ سال گذشته در روی توسعه بخش معدن و کشاورزی در کنار بخشهای تولید و خدمات در منطقه شرق آسیا بوده است.

پرچم استرالیا شامل چهار ستاره درخشان نیمکره جنوبی به همراه ۲ ستاره که به معنای ۶ ایالات فدرال و پرچم انگلستان به عنوان ارتباط این کشور با بریتانیای کبیر میگردد. رنگ های سبز و زرد رنگهای ملی برگرفته از اقاقیای طلایی گل ملی استرالیاست.

دولت مرکزی استرالیا دولتی دموکراتیک بر پایه آزادی در انتخابات، آزادی در مشارکت سیاسی، آزادی بیان واعتقادات و بر پایه قوانین مصوبه و سایر حقوق انسانی است. رهبری کشور در دست نخست وزیر و وزرای اوست که بوسیله رهبری اکثریت حزبی مجلس تعیین میگردد. افراد بالای ۱۸ سال حق رای هم در دولت فدرال و هم در دولت ایالتی دارند و نماینده ملکه انگلستان تایید کننده رای مجلس میباشد.