تجارت و مبادلات بازرگانی استرالیا

تا دهه ۱۹۶۰ ایالات متحده و انگلستان مهمترین شرکای تجاری استرالیا بودند. امروزه تاکید تجارت استرالیا به سمت آسیا حرکت کرده است وچهارتا از پنج کشورمهمترین شرکای تجاری استرالیا یعنی چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و ایالات متحده آسیایی هستند.

تجارت استرالیا بر مبنای بازار آزاد و کمترین محدودیت ها در واردات کالاها و خدمات میباشد که باعث افزایش بازدهی و رشد بیشتراقتصاد و پویایی و انعطاف آن گردیده است. در نتیجه لبه رقابت در ارائه کالاها و خدمات بسیار توسعه یافته است. مهمترین بخشهای صادرات خدمات استرالیا شامل: توریسم، تحصیلات و آموزش و خدمات مالی و تخصصی می باشند. این سرویس ها بیشتر در خارج از استرالیا برای مشارکت اقتصادی استرالیا عرضه میگردند.

استرالیا درتجارت یکجانبه، دوجانبه و چندجانبه کار خود را ادامه داده است که باعث افزایش قدرت اقتصاد بین الملل، کاهش ریسک در مقابله با اقتصاد جهانی و تقویت رشد اقتصادی آن گردیده است. استرالیا نقش فعالی در سازمان تجارت جهانی، اپک، جی ۲۰ و سایر سازمان های مریوط به تجارت جهانی بازی میکند. این کشور همچنین دارای موافقت نامه های امضا شده چند جانبه تجاری با تعدادی از کشورهای دارای اقتصاد قوی برای افزایش قدرت تجاری و جریان سرمایه گذاری خود میباشد.

قراردادهای امضا شده تجارت آزاد با کشورهای نیوزلند، سنگاپور، تایلند، ایلات متحده، شیلی، مالزی، کشورهای آس آن، کره جنوبی، ژاپن و چین که ۴۲ درصد جمع کل تجارت استرالیا را شامل میگردند، قسمتی مهمی از تقابل آزاد تجاری استرالیا با کشورهای جهان است.

طبق آمار سال ۲۰۱۳، جمع کل واردات استرالیا در حدود ۳۲۸ بیلیون دلار استرالیا بوده که چین بالاترین سهم و به ترتیب: ایالات متحده، ژاپن، سنگاپور و تایلند در رده های بعدی بوده اند و جمع کل صادرات استرالیا حدود ۳۱۸ بیلیون دلار که چین در رده اول و ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده و هند در ردیف های بعدی بوده اند.

بر مبنای آخرین گزارش اداره آمار کشور استرالیا: تولید ناخالص داخلی GDP استرالیا تا پایان مارچ ۲۰۱۷: ۴۲۳۷۳۷ میلیون دلاربا رشد ۴٪ و افزایش ۱.۷٪ نسبت یه سال گذشته بوده است. این آمار در سال قبل در مجموع ۱۶۶۰۱۴۵ میلیون دلار بوده است. درآمد سرانه سال ۲۰۱۶: ۱۵۳۳ دلار برای هر نفر بوده است. نرخ تورم تا پایان مارچ ۲۰۱۷ : ۲.۱٪ ثبت شده است. در همین تاریخ نرخ بیکاری تقریبا صفر بوده است.

تجارت بین ایران و استرالیا بخاطر سالها وجود تحریم ها در سطح پایینی بوده است، اما از سال ۲۰۱۵ این روند پس از برداشته شدن تحریم ها رو به افزایش است. مبلغ صادرات ایران به استرالیا حدودا ۸۶ میلیون دلار استرالیا در سال ۲۰۱۶ بوده است. اقلام عمده صادراتی ایران به استرالیا شامل کنسانتره و سنگ مس حدود ۵۰ میلیون دلار، میوه و آجیل حدود ۱۶.۵ میلیون دلار و محصولات ساختمانی حدود ۸ میلیون دلار بوده است. کل واردات ایران پس از تحریم ها درسال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۸۰ میلیون دلار بوده است. واردات ایران شامل سبزیجات و میوه ۱۵ میلیون دلار، زغال سنگ ۱۴ میلیون دلار و تجهیزات و ماشین آلات ۱۰.۵ میلیون دلار و جو حدود ۱۰ میلیون دلار بوده است.