صنایع استرالیا

بدلیل ساختار شفاف بازار آزاد و زمینه های مناسب سرمایه گذاری، استرالیا دارای اقتصاد بسیار قوی، قوانین تجاری راحت و اقتصادی در حال ظهور به ویژه در منطقه آسیا میباشد. این کشور در سال ۲۰۱۴ برای بیست و سومین سال متواری بدون توقف دارای رشد سالانه اقتصادی با متوسط ۳.۴ درصدی شد.

استرالیا یکی از مهمترین مراکز رشد مالی، با بخش سرویس های مالی پیشرفته و قوانین قوی و کافی در این زمینه است. بر طبق آمار سال ۲۰۱۲ میلادی صادرات محصولات کشاورزی و دامی استرالیا با ۳۸.۴ بیلیون دلار جزء ۱۵ کشور برتر جهان قرار گرفت، دارایی های سرمایه گذاری شده استرالیا با ۱.۶ تریلیون دلار مقام سوم در جهان را به خود اختصاص داد، در آمد توریست استرالیا در ۲۰۱۳ با ۳۱ بیلیون دلار آمریکا یازدهمین در جهان شد، صادرات کالاهای معدنی این کشور در ۲۰۱۲ با ۱۶۰.۳ بیلیون دلار آمریکا مقام چهارم جهانی در صادرات را به خود اختصاص داد، در مورد جذب دانشجویان خارجی با سهم در مجموع با ۷.۱ درصد از کل جهان در ۲۰۱۲ در جایگاه چهارم جهان قرار گرفت.

استرالیا پنجمین کشور جهان در تولید سرانه ناخالص داخلی با حدود ۶۵ هزار دلار آمریکا میباشد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، گروه جی ۲۰، سازمان تجارت جهانی، اجلاس سران شرق آسیا، سازمان آ ث آن، کشورهای مشترک المنافع، سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی، انجمن عمومی اقیانوس هند و چند سازمان جهانی دیگر است.

ارزش صادرات استرالیا در سال ۲۰۱۶ معادل ۱۸۹.۶ بیلیون دلار آمریکا بوده است. مهمترین کالاهای صادراتی این کشور به شرح ذیل بوده است:

سنگ معادن : ۴۸.۹ بیلیون دلار
مواد سوختی شامل نفت: ۴۷.۵ بیلیون دلار
سنگ های تزیینی و قیمتی: ۱۵.۸ بیلیون دلار
گوشت: ۸.۳ بیلیون دلار
غلات: ۵.۱ بیلیون دلار
ماشین آلات شامل کامپیوتر: ۴.۹ بیلیون دلار
مواد شیمیایی غیر آلی: ۴.۷ بیلیون دلار
تجهیزات پزشکی، چشم پزشکی و فنی: ۲.۹ بیلیون دلار
آلومینیوم: ۲.۹ بیلیون دلار
ماشین آلات و تجهیزات الکترونیکی: ۲.۷ بیلیون دلار​​
ارزش واردات استرالیا در سال ۲۰۱۶ معادل ۱۸۹.۳ بیلیون دلار آمریکا بوده است. مهمترین کالاهای وارداتی این کشور به شرح ذیل بوده است:

ماشین آلات شامل کامپیوتر: ۲۷.۳ بیلیون دلار
اتومیبل: ۲۶.۲ بیلیون دلار
ابزارآلات و ماشین آلات الکترونیک: ۲۰.۲ بیلیون دلار
سوخت های معدنی شامل نفت: ۱۷.۶ بیلیون دلار
تجهیزات پزشکی، چشم پزشکی و فنی: ۷.۸ بیلیون دلار
مواد دارویی: ۷.۸ بیلیون دلار
سنگ زینتی و قیمتی: ۷.۶ بیلیون دلار
پلاستیک و مواد پلاستیکی: ۵.۴ بیلیون دلار
اثاثیه، تجهیزات خوابی و نوری، ساختمان های پیش ساخته: ۴.۳ بیلیون دلار
مقاطع آهنی و فولادی: ۴.۱ بیلیون دلار