تجارت با چین

راه تجارت با چین
سپهر آریا دریچه ای مطمئن برای صادر کنندگان و واردکنندگان ایرانی
امروزه چین کشوری رویایی برای تمام وارد کننده گان و صادرکنندگان کالا ها و خدمات در سراسر دنیا است.
با یک گردش ساده در گوگل به اعداد نجومی میزان واردات و صادرات کشور چین بر خواهید خورد.
اما آنچه در اینجا گفته میشود داستانی متفاوت از راه و تجربه تجارت با چین است. شما چه صادر کننده خبره وچه واردکنندهای با تجربه از هر کشوری باشید، کار کردن با کشور چین و شرکت های چینی یکی از چالش برانگیزترین تجارت ها محسوب میشود.
در اولین برخورد با شرکت های تولید کننده و یا شرکت های تجاری چینی به اولین مشکل در نحوه ارتباطات برخواهید خورد. ارتباطات یکی از مشکلات اساسی شرکت های چینی است. ناآشنایی با زبان انگلیسی در اکثر کارکنان این شرکت ها وجود دارد و تعداد محدودی از پرسنل قادر به مکالمه و یا مکاتبه به زبان انگلیسی هستند. حتی در شرکت های بزرگ بین المللی چین این مشکل به وضوح دیده میشود. تصمیم گیرندگان و مدیران شرکت ها قادر به مکالمه انگلیسی نیستند.
نکته دوم یافتن منابع و یا بازارهای چینی از طریق مجازی و یا سرچ در گوگل و آنلاین است. اکثر شرکت های چینی دارای امکانات مناسبی شامل وبسایت هایی استاندارد های نیستند و در ضمن شباهت اسمی بسیار زیاد وبسایت ها و نام شرکت ها احتمال به خطا رقتن تلاش شما در اینگونه بررسیها را زیاد میکند. همچنین تشخیص شرکت های تجاری و تولیدی دولتی با شرکت های خصوصی به بحاطر پیچیدگی های سیاسی و حقوقی کشورچین بسیار سخت و احتمالا غیر ممکن است. تشابهات نام و نام فامیل چینی ها احتمال این گونه خطاها را افزایش میدهد.
از مشکلات دیگر تجارت با کشور چین، گستردگی این کشور از لحاظ وسعت و جمعیت است.
مشکلات حمل و نقل، نقل و انتقالات پولی و بانکی به خاطر مسایل فوق و احتمال کلاهبر داری را زیاد و از دست دادن منابع مالی و یا کالاها و سرمایه های شما در این بازار را افزایش میدهد. هزینه حضور در نمایشگاه ها چین هم گران و هم مشکل است. احتمال تغلبی بودن شرکت های چینی حاضر در نمایشکاه های داخلی ایران نیز بسیار زیاد است.
مسایل و مشکلات متعددی دیگری نیزوجود دارند که حتی کشورهایی که دارای قراردارهای دو جانبه با چین و ارتباط قانونی و مورد حمایت دولت چین را دارا هستند، مجبور به باز کردن دفاتر ویژه در هر استان این کشور بزرگ برای حمایت از وارد کننده و یا صادرکننده گان خود در حل این مشکلات نموده است.
متاسفانه تجار و تولیدکننده ایرانی دارای چنین پشتوانه هایی نیز نیستند. از این رو یا مجبور به ادامه فعالیت با مشتریان و تولید کنندگان قدیمی چینی خودهستند که سالها با آنها کار کرده و در نتیجه حاضر به ریسک کردن و یافتن بازارهای و منابع جدید را ندارد. یا اینکه مجبور به پرداخت هزینه بیشتر به شرکت ها و یا افراد و تجار ایرانی میشوند که دستی در این بازار ناآشنا دارند و احتمالا دارای حق نمایندگی از بعضی از شرکت های چینی میباشند. احتمالا برای استفاده از این سرویسها هم مقادر قابل توجهی هزینه بر روی دست صادر کننده و یا واردکننده ایرانی میگذارند. بسیاری از اینگونه شرکت ها و افراد معمولا در آینده ای نزدیک رقیب جدی برای کالا و تولید کننده، واردکننده و یا صادر کننده ایرانی نیز خواهند بود.
شرکت سپهر آریا با سالها تجربه در تجارت با کشور چین و مطالعه و دسترسی به منابع قابل اعتماد در همکاری با شرکت های چینی معتبر، راهی آسان برای رساندن شما به این بازار پیچیده و بزرگ است. حضور فیزیکی هرساله در نمایشگاه های بین المللی چین، بازدید از کارخانجات و تولیدکنندگان چینی، عقد قرار دادهای مطمین بر اساس قوانین بین المللی و منطبق با قانون تجارت کشور چین، اعتبار سنجی و حمایت از مشتریان با دسترسی به وکلای چینی، دریافت ویا اخذ تعهد کلیه هزینه ها بر عهده شرکتهای چینی، ارایه مطمین ترین مسیر نقل و انتقالات پولی با کمترین ریسک از جمله فعالیتهای و سرویسهای ما برای مشتریان ایرانی و چینی طرف قرار داد ما بوده است.